tréma a předstartovní stavy ve sportu
Před startem je možnost závod vyhrát nebo prohrát. Tím, jak se nastavíme. Tréma a předstartovní stavy ve sportu jsou předmětem častých diskuzí mezi sportovci i pečlivé trenérské práce.
Ve sportu jde tu o milisekundy, tu o body, výkon vyžaduje plnou pozornost, soustředění a nežádoucí tréma je citelně na obtíž. Taky stav “muchy, snězte si mne” není nápomocný. Optimální hladina nabuzení, která je součástí onoho “závodního stavu”, ta je na místě.
S trémou má sportovec mnoho zkušeností ze soukromého života (písemky a odpovědi před tabulí ve škole, první nebo každé rande…), co ovšem často schází, je způsob, trénink, jak se s ní vypořádat.
Přemíra trémy je obtěžující jako před závodem, tak během něho. Sportovec se obtížně připravuje, koncentruje, často má z trémy psychosomatické potíže (zažívací, dýchací, pocení, třes…) a pak během závodu ho tréma blokuje a odpojuje od jeho schopností. Výsledek je tím obvykle snížen až pod úroveň průměrného výkonu.
Lze optimální úroveň “nabuzení” natrénovat či získat? Lze. Lze ji najít, trénovat, posilovat a vědomě navozovat přesně tehdy, kdy je potřeba.
Pak budete vnitřně schopni se na závod optimálně připravit, připravení plně využít svoji formu, transformovat trénink do výkonu v závodu, zlepšovat se a vítězit bez rušivých a oslabujících vlivů.